چرا با اینکه نمی‌خواهی، هنوز مجرد هستی؟

ازدواج و آغاز زندگی مشترک، خوب و لذت‌بخش است اما افرادی که هنوز مجرد هستند نیز باید از زندگی‌شان لذت ببرند. گاهی مجردها زندگی را فقط در آینده می‌بینند وزندگی مجردی را عاری از هرگونه هیجان و لذتی می‌دانند؛ البته این نگاه به زندگی و طرز تفکر کاملاً اشتباه است، مجردی نیز دوره مهمی از زندگی است که باید به بهترین شکل ممکن سپری شود تا زمینه خوبی برای ساختن یک زندگی مشترک موفق باشد. اما چرا گاهی برخی افراد با اینکه می‌خواهند و دوست دارند ازدواج کنند، بازهم تنها هستند و نمی‌توانند وارد زندگی مشترک شوند؟ مسلماً هیچ‌کس کاملاً عاری از عیب نیست و در مقابل، هیچ‌کس هم کاملاً سرشار از عیب نیست. شما مجموعه‌ای پیچیده از تجربیات مختلف در شرایط گوناگون هستید. همین عوامل سبب می‌شود تا شما برای انتخاب ادامه مسیر زندگی‌تان تصمیم خاصی بگیرید. دلایل بسیار زیادی وجود دارد که فردی بااینکه واقعاً مایل به ترک دنیای تجرد است، نتواند ازدواج کنند. در اینجا قصد داریم به برخی از عوامل موجود اشاره‌کنیم.

بیشتر بخوانید: با قانون جذب روابط خود را بهبود ببخشید

 

احساس نالایق بودن

تصویر ذهنی شما در مورد خودتان چیست؟ این تصویر،  اعتماد به نفس شمارا شکل می‌دهد. تحقیقات بی‌شمار متخصصان نشان می‌دهد ما ناخودآگاه به سمت افرادی گرایش نشان می‌دهیم که ازلحاظ اعتمادبه‌نفس، سطح درآمد و تحصیلات هم‌سطح خودمان باشد و معمولاً چنین افرادی را به‌سوی خود جذب می‌کنیم؛ درحالی‌که برای ازدواج رویای فردی را در ذهنمان پرورش می‌دهیم که از خودمان بالاتر و بهتر باشد. هنگامی‌که درواقعیت فردی همانند خود را ملاقات می‌کنیم، متوجه می‌شویم این فرد با آنچه در رویاهایمان ساخته‌ایم، متفاوت است؛ پس علاقه به این فرد برایمان دشوار می‌شود.

اگر ظاهر و شرایط فعلی زندگی‌تان شرمسارید و یا از اتفاقاتی که برایتان رخ‌داده است، ناراضی هستید، بدانید که این احساسات منفی توانایی شمارا برای جذب فرد دلخواهتان کاهش می‌دهد. بسیاری اوقات از اینکه به فردی برتر و بالاتر از خودتان نزدیک می‌شوید، به ناگاه احساس شرم می‌کنید و به همین سبب، فرصت‌های بسیاری را از خودتان دور می‌کنید. زمانی که تصور خوبی نسبت به خودتان نداشته باشید، احساس می‌کنید شما لایق کسی بالاتر و بهتر از خودتان نیستید و حتی زمانی که آن شخص به‌سوی شما بیاید، به دلیل همان تصور ذهنی، او را پس می‌زنید و باوجود تمام این موارد درصورتی‌که ارتباطی شکل بگیرد شما این ارتباط را به تباهی می‌کشانید؛ چون فردی که قصد  اعتماد به نفس با شمارا دارد، توقع دارد که شما اعتماد به نفس بالایی داشته و برای خودتان ارزش قائل باشید. در مقابل برخی دیگر که چنین روابطی دارند، تمایل دارند به‌گونه‌ای رفتار کنند که طرف مقابل احساس نکند نسبت به آن‌ها سطح بالاتری دارد؛ پس آنان بیش‌ازحد قدرت‌نمایی می‌کنند و حتی گاهی رفتارهای تند و خشونت‌آمیز دارند؛ درنتیجه این رفتارها موجب آزردگی و دل‌زدگی طرف مقابل از آن‌ها می‌شود.

بیشتر بخوانید: چگونه همسر خود را مملوء از انرژی مثبت کنیم؟

 

اشتباهات والدین

گاهی اوقات افراد نمی‌توانند  ازدواج کنند و علت اصلی آن را می‌توان در اشتباهات والدین جستجو کرد. اگر والدین آن‌طور که باید از فرزندشان تعریف کنند و تقدیر نکنند، اعتماد به نفس فرزندان پایین می‌آید؛ درنتیجه مشکلاتی که در مورد قبلی ذکر کردیم پیش می‌آیید و گاهی نیز شرایط برعکس می‌شود. والدین بیش‌ازحد از فرزندانشان تعریف می‌کنند و اعتماد به نفس کاذبی در وی ایجاد می‌کنند که دیگر این فرد هیچ‌کس را درشان و سطح خود نمی‌بیند؛ درحالی‌که واقعیت با آنچه او تصور می‌کند متفاوت است. همان‌طور که گفته شد افرادی به‌سوی ما گرایش پیدا می‌کنند که هم‌سطح خودمان باشند و زمانی که ما از خود تصور بسیار بالایی داریم درحالی‌که درواقع تا حد زیادی این‌گونه نیست، برای انتخاب همسر با مشکل مواجه می‌شویم. در این شرایط باید آن‌قدر صبر کنیم تا فردی در حد و اندازه‌هایی که ما تصور می‌کنیم، پیدا شود و احتمال بروز چنین اتفاقی بسیار پایین است.

فشار اطرافیان

خانواده شمارا بسیار تحت‌فشار قرار داده‌اند که حتماً سریع‌تر ازدواج کنید، تمام دوستان تان ازدواج‌کرده‌اند، تمام همسالان شما در خانواده و فامیل ازدواج‌کرده‌اند، وقتی می‌بینید اطرافیان و دوستان شما ازدواج‌کرده‌اند، از مجرد بودنتان ناراحت می‌شوید و فشار خانواده بر شما کار را برایتان دشوارتر می‌کند؛ همچنین فشار اطرافیان، ترس از مجردی، ناامیدی و حتی شرمساری از این موضوع، شمارا بیشتر اذیت می‌کند. وقتی خانواده به شما می‌گوید که چرا  ازدواج نمی‌کنید، در این حالت احساس می‌کنید که در این خانه زیادی هستید و دیگر جایی در این خانه ندارید. این وضعیت شمارا به‌ناچار وامی‌دارد به هر فردی که سر راهتان قرار می‌گیرد، فکر کنید تا هر چه سریع‌تر ازدواج شما صورت گیرد اما متأسفانه بسیار از اوقات با افرادی آشنا می‌شوید که برای زندگی مشترک، به‌هیچ‌وجه مناسب نیستند. هر بار که با فردی وارد ارتباط می‌شوید و در آن ارتباط شکست می‌خورید، زمان زیادی را از دست می‌دهید که این موضوع حقیقتاً به شما ازلحاظ روحی و عاطفی آسیب می‌رساند و سبب می‌شود که شما نتوانید بلافاصله وارد ارتباط جدیدی شوید. مجموع این اتفاقات موجب می‌شود زمان ازدواج شما به تعویق بیفتد؛ درنتیجه، شما زمان لازم برای شناخت افراد مناسب‌تر را از دست خواهید داد.

خاطرات تلخ گذشته

اگر در روابط عاطفی گذشته‌تان شکست تلخی داشته باشید و از این شکست، خاطرات خوبی در ذهن تان باقی نمانده باشد، انتخاب همسر برایتان دشوارتر خواهد بود؛ زیرا از آغاز ارتباطی جدید و احتمال شکست مجدد می‌ترسید. اگر شما از این دسته افراد هستید و دوست دارید سریع‌تر  ازدواج کنید، باید بسیار مراقب باشید، شما به زمانی برای بازسازی روح و روان خود نیاز دارید. زمانی که زخم‌های قبلی تسکین پیدا نکنند، شروع مجدد ارتباطی عاطفی، پایدار و موفق، تقریباً غیرممکن است. توهین‌هایی که در ارتباط قبلی به شما شده، به  اعتماد به نفس شما آسیب می‌زند و شمارا به فردی تهاجمی و عصبانی تبدیل می‌کند که مایل به برقراری ارتباط تازه‌ای نیست؛ چراکه نمی‌خواهد کسی به او توهین کند و البته گاهی ناخودآگاه در این حالات زیاده‌روی می‌کنید و فرد جدید را با اخلاق منفی از خود گریزان می‌کنید؛ دقت کنید که هیچ‌کس دوست ندارد سال‌ها با فردی عصبانی و تندخو زندگی کند.

دیگر دیر شده است

شما می‌دانید که فرد جذابی هستید، شاید به‌گونه‌ای تربیت‌شده‌اید که فرصت داشتید اعتماد به نفس ان را افزایش دهید، خود و توانایی‌هایتان را باور داشته باشید و بدانید که انسان ارزشمند و لایقی هستید اما در بیشتر موارد، افرادی که تجربه شکست عاطفی تلخ و ناگواری را داشته‌اند، کمی اعتمادبه‌نفسشان پایین می‌آید و برای شروع زندگی جدید با فردی جدید دچار ترس می‌شوند. اگر شما هم از این دسته افراد هستید، باید بدانید که هیچ حادثه‌ای آن‌قدر بزرگ نیست که شهامت آغاز دوباره را از شما بگیرد. هیچ عاملی چنان بزرگ نیست که شمارا از پا درآورد و شکستتان دهد. شما می‌توانید از تمام این چالش‌ها با موفقیت بیرون بیایید. به یاد داشته باشید هر اتفاقی ولو تلخ و ناگوار، اکنون تمام‌شده است و شما فرصت‌های جدیدی پیش رو دارید.

اگر در کودکی در شرایطی زندگی کرده باشید که احساس ناامنی، مشکل تان و کاستی‌های بسیار را تجربه کرده باشید، اکنون‌که رشد کرده و توانمند شده‌اید، ناخودآگاه سعی می‌کنید بیش‌ازحد زندگی و وقایع آن را کنترل کنید و حتی مسیر عادی زندگی را تغییر دهید تا شاید احساس امنیت کنید؛ درنتیجه دیوار حفاظتی اطراف خود می‌کشید و اگر این شیوه زندگی بیش‌ازحد ادامه پیدا کند، شما از ورود به ارتباطات جدید می‌ترسید؛ زیرا فردی که با شما ازدواج می‌کند از دیوار حفاظتی شما عبور خواهد کرد و حریم شخصی زندگی شما خواهد شد. ازدواج در چنین شرایطی کاملاً اشتباه است؛ چون شما در برابر دیگران حالت تدافعی به خود می‌گیرید و برقراری ارتباط را برای دیگران سخت می‌کنید، شما اجازه نمی‌دهید کسی در زندگی‌تان شریک تان شود و این در حالی است که پس از  ازدواج شریک شدن فرد مقابل در مسائل زندگی شما اجتناب‌ناپذیر است.

قوانین سخت و غیرقابل انعطاف

آیا در محیطی بزرگ‌شده‌اید که قوانین سخت و دشواری در آنجا حاکم بوده است؟ آیا قبلاً  ازدواج ناموفقی داشته‌اید که در آن نیز قوانین آزاردهنده‌ای حاکم بوده است؟ اگر پاسخ شما مثبت است، بااینکه شما ناخودآگاهی از وجود قوانین سخت و آزاردهنده بیزار هستید، برای خودتان قوانین دشواری وضع کرده‌اید و وجود همین قوانین دلیل اصلی مجرد ماندن شماست. شاید شما هم چنان قوانین دشوار و سختی وضع کرده باشید که حتی اجازه ورود شخص دیگری را به زندگی‌تان نمی‌دهد و بااینکه قوانین تان چنان آزاردهنده هستند که هر فرد دیگری غیر از شما از آن گریزان است. باید کمی بیشتر به این قوانین فکر کنید تا زندگی را برای خود و دیگران آسان‌تر کنید. از تجرد خود ناراحت نباشید. سعی کنید از این زمان نهایت استفاده را ببرید.

 

مهم نیست اگر هنوز همسر و همراهی در مسیر زندگی‌تان ندارید. دلیلی هم برای ناامیدی وجود ندارد. باید راهی را بیابید که همچنان شور و هیجان خود را حفظ کنید و از هرروز زندگی‌تان لذت ببرید. بهتر است به‌جای اینکه مدام انتظار آینده و ازدواج را بکشید، تلاش کنید در این شرایطی که هستید، زندگی خوب و ایده الی را داشته باشید. اگر به نظر شما مشکلاتی که در بالا ذکر کردیم از دلایل مجرد ماندن شماست، توصیه می‌کنیم قبل از برقراری ارتباط، این مشکلات را برطرف کنید. توجه داشته باشید که برخی از مشکلات ذکرشده را به‌تنهایی نمی‌توانید برطرف کنید و برای رفع آن‌ها به کمک متخصص نیاز دارید.چه مجرد باشید و چه متأهل؛ همواره بکوشید، به‌گونه‌ای زندگی کنید که حسرت از دست دادن این روزها را نخورید، درمجموع، سعی کنید از دوران مجردی‌تان نهایت استفاده را ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *